tel.: 600-725-500           e-mail: biuro@kajakimazurskie.plDołącz do nas!

banner_kajaki.jpg

Waplewo - Swaderki - Kurki (rz. Marózka)

Długość trasy: 21 km

Orientacyjny czas spływu: 7-8 godzin

Minimalna ilość kajaków: 3 szt.

Rozwiązania logistyczne:
  • uczestnicy spływu dojeżdżają własnymi autami do naszej bazy kajakowej w miejscowości Kurki. Stąd naszym transportem dowozimy uczestników oraz sprzęt na miejsce startu, do m. Waplewo, nad jezioro Myślice. Po dopłynięciu do m. Swaderki kontaktujecie się Państwo z nami telefonicznie po czym zapewniamy przewózkę sprzętu oraz uczestników ze względu na zlokalizowane w ciągu rzeki Gospodarstwo Hodowlane (1 km uciążliwej przenoski). Po zakończeniu spływu odbieramy uczestników oraz sprzęt i wracamy do naszej bazy kajakowej.

Opis szlaku:
Ten wariant skierowany jest dla ludzi chcących spędzić cały dzień w kajaku. Startujemy z małego jeziora Myślice położonego około 400 m od stacji PKP w Waplewie. Po zwodowaniu sprzętu kierujemy się na wschód (lewa strona). Przepływając pod mostkiem drogowym płyniemy uregulowanym kanałem, który po chwili doprowadza nas do naturalnego koryta rzeki. Płyniemy wąską i płytką jeszcze rzeczką pośród mozaiki rozlewisk i lasu dopływając do jeziora Maróz. Rzeka przed tym jeziorem podczas niskich stanów wody momentami utrudnia nam spływ. Dodatkową przeszkodą pojawiającą się podczas trasy są naturalne przeszkody tj. powalone drzewa. Rzeka dogodna do spływu w okresie wiosennym jak również wczesnoletnim. W kulminacji okresu wegetacyjnego, bujnie rozwinięta roślinność często dokucza nam podczas spływu. Po wypłynięciu na jezioro Maróz, po kilkuset metrach na lewym brzegu mijamy ośrodek Wypoczynkowy WDW w Marózie. Znajdziemy tam kąpielisko, jak również położony nieopodal sklep. Płynąc dalej w kierunku północno-wschodnim wąskim gardłem przedostajemy się do nieco większego akwenu, którym kierujemy się w lewo w kierunku północno-wschodnim. Płynąc mijamy wieś Marózek położoną na prawym brzegu, gdzie znajdziemy bazę noclegową, jak również sklep. Udając się dalej dopływamy do linii brzegowej pola namiotowego w Swaderkach położonego na lewym brzegu. Przed nami w oddali rysuje się kształt starego młyna zlokalizowanego w gospodarstwie rybackim w Swaderkach. Tu przy drewnianym pomoście tuż przy wspomnianym gospodarstwie kończymy pierwszy etap. Kilkuset metrowy odcinek zamknięty jest dla ruchu kajakowego z racji wspomnianej hodowli pstrąga. Czekając na przewóz kajaków, który zapewniamy jako jedni z nielicznych w cenie wypożyczenia sprzętu, możemy skorzystać z gastronomii zlokalizowanej przy gospodarstwie rybackim, jak również na polu namiotowym. Po chwili regeneracji udajemy się na drugi etap trasy tj. odcinek Swaderki – Kurki.

Mapa:

Pokaż Waplewo - Swaderki - Kurki (rz. Marózka) na większej mapie

Uwagi:
Trasa szczególnie dogodna do spływów organizowanych wiosną i wczesnym latem. Pierwszy etap prowadzący przez jezioro Maróz jest dobrą okazją do oswojenia się z wiosłem aby podczas drugiego odcinka wykorzystać te umiejętności.
jezeli_ktos.png

3zdjecia_przycisk.png
- Kajaki Mazurskie © 2008 - 2023 Kajaki Mazurskie | realizacja SeoSoftware CMS | wszelkie prawa zastrzeżone -