tel.: 600-725-500           e-mail: biuro@kajakimazurskie.plDołącz do nas!

banner_kajaki.jpg

Brzeźno Łyńskie - Kurki (rz. Łyna)

Długość trasy: 4-15 km

Orientacyjny czas spływu: 1-6 godzin

Minimalna ilość kajaków: 3 szt.

Rozwiązania logistyczne:
  • uczestnicy spływu dojeżdżają własnymi autami do naszej bazy kajakowej w miejscowości Kurki. Stąd naszym transportem dowozimy uczestników oraz sprzęt na miejsce startu, do m. Brzeźno Łyńskie. Spływ kończy się w naszej bazie kajakowej we wsi Kurki.

Opis szlaku:
Brzeźno Łyńskie to wieś położona najbliżej źródeł Łyny, skąd możemy rozpocząć spływ. Rozpoczynając swój spływ przy moście w Brzeźnie Łyńskim warto na początek kierować się w górę rzeki w kierunku źródeł. Prąd jest jeszcze dosyć słaby co daje możliwość bezproblemowego poruszania się w górę rzeki. Odcinek w górę od Brzeźna to perełka przyrodnicza, widoczne miejsca bytowania bobrów jak również olbrzymia różnorodność awifauny tego miejsca sprawia niepowtarzalny klimat. Po przepłynięciu kilkuset metrów dopływamy do jeziora Morze. Malutki zbiornik wodny, z którego szukamy ujścia aby dostać się do kolejnego jeziora Brzeźno Duże, które wąskim gardłem rozciągającym się w kierunku południowym przechodzi w jezioro Brzeźno Małe. Po odszukaniu ujścia Łyny, kierując się dalej w górę rzeki, dopływamy do jeziora Krzyż. Dotarcie powyżej tego jeziora jest już bardzo trudne, a w niektórych okresach (przy niskim stanie wody) niemożliwe. Rzeka staje się zbyt wąska, płytka i zarośnięta. Zawracamy z powrotem i kierujemy się ponownie w kierunku Brzeźna. Wyprawę w górę rzeki polecamy Państwu szczególnie z tego powodu, iż nie ma możliwości zwodowania kajaków powyżej Brzeźna, a możliwość obcowania z tak osobliwie uroczymi krajobrazami musi być obarczona niestety pewnym trudem, czyli początkowym płynięciem w górę rzeki. W drodze powrotnej przepływamy pod mostkiem we wsi Brzeźno, z którego rozpoczynaliśmy nasz spływ i dalej płyniemy do j. Kiernoz Mały. Kierując się na północny-zachód w trzcinach znajdziemy ukryty wypływ Łyny. Po krótkiej chwili dopływamy do j. Kiernoz Wielki. Na końcu tego jeziora znajduje się wyspa a zaraz za nią widać już miejscowość Kurki. Po opłynięciu wyspy (łatwiej lewą stroną) bez trudu znajdziemy wypływ Łyny. Przepływamy pod mostkiem, mijamy kolejne zabudowania, by po chwili znaleźć się w naszej bazie, gdzie zakończymy nasz spływ.

Będąc w Kurkach warto wiedzieć iż w roku 1958 wraz z grupą krakowskich studentów płynął tędy ks. Karol Wojtyła. Fakt ten upamiętniony jest na tablicy znajdującej się na kościele w Kurkach.

Mapa:

Pokaż Brzeźno Łyńskie - Kurki (rz. Łyna) na większej mapie

Uwagi:
Trasa łatwa i przyjemna. Odcinek w górę od Brzeźna dogodniejszy do spływu wiosną i wczesnym latem ze względu na bujną roślinność, która może nam przeszkadzać w kulminacji sezonu wegetacyjnego. Trasa polecana dla początkujących kajakarzy.
jezeli_ktos.png

3zdjecia_przycisk.png
- Kajaki Mazurskie © 2008 - 2023 Kajaki Mazurskie | realizacja SeoSoftware CMS | wszelkie prawa zastrzeżone -