tel.: 600-725-500           e-mail: biuro@kajakimazurskie.plDołącz do nas!

banner_kajaki.jpg

W kierunku źródeł Łyny

Długość trasy: 16 km

Orientacyjny czas spływu: 6 godzin

Minimalna ilość kajaków: 1 szt.

Rozwiązania logistyczne:
  • dojazd własnymi samochodami do naszej bazy kajakowej we wsi Kurki.

Opis szlaku:
Spływ rozpoczynamy w naszej bazie w Kurkach i tu również go kończymy dzięki czemu nie angażujecie Państwo naszego transportu, a usługa tym samym staje się tańsza.

Płyniemy w górę rzeki w kierunku jej źródeł, mijając kolejno jeziora: Kiernoz Duży (tutaj znajduje się wyspa - świetne miejsce na biwak) oraz Kiernoz Mały, aż w końcu dopływamy do mostku we wsi Brzeźno Łyńskie. Prąd na całym odcinku jest dosyć słaby co daje możliwość bezproblemowego poruszania się w górę rzeki. Odcinek ten to prawdziwa perełka przyrodnicza, widoczne miejsca bytowania bobrów jak również olbrzymia różnorodność awifauny tego miejsca sprawia niepowtarzalny klimat. Po przepłynięciu kilkuset metrów dopływamy do jeziora Morze. Malutki zbiornik wodny, z którego szukamy ujścia aby dostać się do kolejnego jeziora Brzeźno Duże (Brzeźno), które wąskim gardłem rozciągającym się w kierunku południowym przechodzi w jezioro Brzeźno Małe (Brzezinko). Po odszukaniu ujścia Łyny, kierując się dalej w górę rzeki, dopływamy do jeziora Krzyż. Dotarcie powyżej tego jeziora jest już bardzo trudne, a w niektórych okresach (przy niskim stanie wody) niemożliwe. Rzeka staje się zbyt wąska, płytka i zarośnięta. Zawracamy z powrotem i kierujemy się ponownie w kierunku Kurek. Jako, że nie narzucamy limitu czasowego i wypożyczonym sprzętem możecie dysponować Państwo przez cały dzień to po dopłynięciu w razie zachowania niespożytkowanej energii proponujemy spłynięcie w kierunku jeziora Łańskiego. Należy jednak zostawić sobie troszkę sił oraz energii na powrót w górę rzeki do naszej bazy kajakowej.

Będąc w Kurkach warto wiedzieć iż w roku 1958 wraz z grupą krakowskich studentów płynął tędy ks. Karol Wojtyła. Fakt ten upamiętniony jest na tablicy znajdującej się na kościele w Kurkach.

Mapa: 

Uwagi:

Trasa łatwa i przyjemna. Odcinek w górę od Brzeźna dogodniejszy do spływu wiosną i wczesnym latem ze względu na bujną roślinność, która może nam przeszkadzać w kulminacji sezonu wegetacyjnego. Trasa polecana dla początkujących kajakarzy.jezeli_ktos.png

3zdjecia_przycisk.png
- Kajaki Mazurskie © 2008 - 2023 Kajaki Mazurskie | realizacja SeoSoftware CMS | wszelkie prawa zastrzeżone -