Brzeźno Łyńskie - Kurki (rz. Łyna)

Długość trasy: 4-15 km

Orientacyjny czas spływu: 1-6 godziny

Minimalna ilość kajaków: 3 szt.

Cena: 100 zł / kajak

Rozwiązania logistyczne:

  • uczestnicy spływu dojeżdżają własnymi autami do naszej bazy kajakowej w miejscowości Kurki. Stąd naszym transportem dowozimy uczestników oraz sprzęt na miejsce startu, do m. Brzeźno Łyńskie. Spływ kończy się w naszej bazie kajakowej we wsi Kurki.

Opis szlaku

Brzeźno Łyńskie to wieś położona najbliżej źródeł Łyny, skąd możemy rozpocząć spływ.

Rozpoczynając swój spływ przy moście w Brzeźnie Łyńskim warto na początek kierować się w górę rzeki w kierunku źródeł. Prąd jest jeszcze dosyć słaby co daje możliwość bezproblemowego poruszania się w górę rzeki.

Odcinek w górę od Brzeźna to perełka przyrodnicza, widoczne miejsca bytowania bobrów jak również olbrzymia różnorodność awifauny tego miejsca sprawia niepowtarzalny klimat.

W kierunku źródeł Łyny

Po przepłynięciu kilkuset metrów dopływamy do jeziora Morze. Malutki zbiornik wodny, z którego szukamy ujścia aby dostać się do kolejnego jeziora Brzeźno Duże, które wąskim gardłem rozciągającym się w kierunku południowym przechodzi w jezioro Brzeźno Małe. Po odszukaniu ujścia Łyny, kierując się dalej w górę rzeki, dopływamy do jeziora Krzyż. Dotarcie powyżej tego jeziora jest już bardzo trudne, a w niektórych okresach (przy niskim stanie wody) niemożliwe. Rzeka staje się zbyt wąska, płytka i zarośnięta. Zawracamy z powrotem i kierujemy się ponownie w kierunku Brzeźna.

Wyprawę w górę rzeki polecamy Państwu szczególnie z tego powodu, iż nie ma możliwości zwodowania kajaków powyżej Brzeźna, a możliwość obcowania z tak osobliwie uroczymi krajobrazami musi być obarczona niestety pewnym trudem, czyli początkowym płynięciem w górę rzeki.

W drodze powrotnej przepływamy pod mostkiem we wsi Brzeźno, z którego rozpoczynaliśmy nasz spływ i dalej płyniemy do j. Kiernoz Mały. Kierując się na północny-zachód w trzcinach znajdziemy ukryty wypływ Łyny. Po krótkiej chwili dopływamy do j. Kiernoz Wielki. Na końcu tego jeziora znajduje się wyspa a zaraz za nią widać już miejscowość Kurki. Po opłynięciu wyspy (łatwiej lewą stroną) bez trudu znajdziemy wypływ Łyny. Przepływamy pod mostkiem, mijamy kolejne zabudowania, by po chwili znaleźć się w naszej bazie, gdzie zakończymy nasz spływ.

Będąc w Kurkach warto wiedzieć iż w roku 1958 wraz z grupą krakowskich studentów płynął tędy ks. Karol Wojtyła. Fakt ten upamiętniony jest na tablicy znajdującej się na kościele w Kurkach.

Mapa

Pokaż Brzeźno Łyńskie - Kurki (rz. Łyna) na większej mapie

Uwagi

Trasa łatwa i przyjemna. Odcinek w górę od Brzeźna dogodniejszy do spływu wiosną i wczesnym latem ze względu na bujną roślinność, która może nam przeszkadzać w kulminacji sezonu wegetacyjnego. Trasa polecana dla początkujących kajakarzy.