Swaderki - Kurki (rz. Marózka)

Długość trasy: 8 km

Orientacyjny czas spływu: 2-3 godziny

Minimalna ilość kajaków: 1 szt.

Cena: 80 zł / kajak

Jest to najbardziej urokliwy odcinek rzeki Marózki.

Trasa polecana przez nas szczególnie. Przepiękna, dziewicza, w całości przebiegająca przez lasy Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej. Odcinek, mimo że krótki to naprawdę warty przepłynięcia.

Rozwiązania logistyczne:

  • uczestnicy spływu dojeżdżają własnymi autami do naszej bazy kajakowej w miejscowości Kurki. Stąd naszym transportem dowozimy uczestników oraz sprzęt na miejsce startu, do m. Swaderki, nad jezioro Pawlik. Po zakończeniu spływu odbieramy uczestników oraz sprzęt i wracamy do naszej bazy kajakowej

Opis szlaku

Spływ zaczynamy przy moście w miejscowości Swaderki. Po przepłynięciu ok. 100 m wpływamy na jezioro Pawlik. Trzymając się prawej strony znajdujemy wypływ Marózki z jeziora. Na tym odcinku rzeka ma jeszcze w miarę spokojny charakter. Kolejno przepływamy pod drewnianym mostkiem na drodze prowadzącej do Orzechowa aby po chwili rzeka przeniosła nas w przepiękne krajobrazy, których dostarcza nam na całym swym odcinku.

Marózka

Marózka - zobacz film

Rzeka wije się wśród głębokich wąwozów otoczonych pięknym lasem. Przez cały czas mamy sposobność obserwacji szerokiej gamy ptaków związanych z tego typu biotopami, które uatrakcyjniają nam czas swoim śpiewem.

Głębokość na całej długości trasy jest raczej niewielka sięgająca często do kolan, co bywa czasami kłopotliwe, przy niższym stanie wody. Dno w większości twarde, nie muliste. Na trasie spotkać możemy naturalne przeszkody w postaci powywracanych drzew, wymagają one od nas czasami wyjścia z kajaka. Rzeka nabiera charakteru i staje się coraz bardziej wartka, momentami ma charakter górski, aby w końcu wyhamować przed ujściem do jeziora Świętego.

Ostatni etap tego przepięknego kawałka naszej przyrody, pokonujemy jeziorem Świętym. Trzymając się jego lewej strony po przepłynięciu kilkuset metrów ponownie wpływamy w Marózkę, która po chwili doprowadza nas do mostu przy drodze krajowej nr 58 nieopodal wsi Kurki, gdzie kończymy nasz spływ. Za mostem zlokalizowana jest hodowla pstrąga która uniemożliwia przedostanie się bezpośrednio do Kurek gdzie Marózka wpada do Łyny.

Jeśli planujemy spędzić chwilkę np.: robiąc sobie piknik nad wodą bądź, chcąc zażyć kąpieli, dogodne ku temu miejsce znajdziemy na dzikiej plaży na końcu jeziora Świętego (dogodne zejście do wody). Trafimy tam płynąc jego prawym brzegiem. Możemy takie miejsca znaleźć również wcześniej płynąc rzeką. Należy mieć na uwadze, że jezioro Święte jest stosunkowo głębokie a dno szybko się obniża.

Na całej długości nie napotkamy żadnych osad ludzkich, mała penetracja tego terenu sprawia i nadaje wrażenie nieskalanej przez rękę ludzką przyrody.

Mapa

Pokaż odcinek Swaderki - Kurki (rz. Marózka) na większej mapie.

Uwagi

Jest to trasa polecana przez nas szczególnie. Przepiękna, dziewicza, w całości przebiegająca przez lasy Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej. Trasa, mimo że krótka to naprawdę warta przepłynięcia.