Swaderki - Kurki (rz. Marózka) oraz Łyna

Długość trasy: około 20 km

Orientacyjny czas spływu: 8 godzin

Minimalna ilość kajaków: 1 szt.

Cena: 100 zł / kajak

Rozwiązania logistyczne:

  • uczestnicy spływu dojeżdżają własnymi autami do naszej bazy kajakowej w miejscowości Kurki. Stąd naszym transportem dowozimy uczestników oraz sprzęt na miejsce startu, do m. Swaderki, nad jezioro Pawlik. Po zakończeniu pierwszego etapu spływu odbieramy uczestników oraz sprzęt i wracamy do naszej bazy kajakowej gdzie uczestnicy kontynuują spływ Łyną. Można płynąć zarówno w górę rzeki ("W kierunku źródeł Łyny") jak i w dół (w kierunku jez. Łańskiego). Uczestnicy wracają kajakami do naszej bazy kajakowej.

Opis szlaku

  • Etap pierwszy - odcinek Swaderki-Kurki (rz. Marózka)

Spływ zaczynamy w miejscowości Swaderki nad jez. Pawlik. Po przepłynięciu ok. 100 m wpływamy na jezioro Pawlik. Trzymając się prawej strony znajdujemy wypływ Marózki z jeziora. Na tym odcinku rzeka ma jeszcze w miarę spokojny charakter. Kolejno przepływamy pod drewnianym mostkiem na drodze prowadzącej do Orzechowa aby po chwili rzeka przeniosła nas w przepiękne krajobrazy, których dostarcza nam na całym swym odcinku.

Rzeka wije się wśród głębokich wąwozów otoczonych pięknym lasem. Przez cały czas mamy sposobność obserwacji szerokiej gamy ptaków związanych z tego typu biotopami, które uatrakcyjniają nam czas swoim śpiewem. Głębokość na całej długości trasy jest raczej niewielka sięgająca często do kolan, co bywa czasami kłopotliwe, przy niższym stanie wody. Dno w większości twarde, nie muliste.

Marózka i Łyna: Swaderki - Kurki

Na trasie spotkać możemy naturalne przeszkody w postaci powywracanych drzew, wymagają one od nas czasami wyjścia z kajaka. Rzeka nabiera charakteru i staje się coraz bardziej wartka, momentami ma charakter górski, aby w końcu wyhamować przed ujściem do jeziora Świętego.

Ostatni etap tego przepięknego kawałka naszej przyrody, pokonujemy jeziorem Świętym. Trzymając się jego lewej strony po przepłynięciu kilkuset metrów ponownie wpływamy w Marózkę, która po chwili doprowadza nas do mostu przy drodze krajowej nr 58 nieopodal wsi Kurki, gdzie kończymy pierwszy etap spływu (po lewej stronie przed mostem). Za mostem zlokalizowana jest hodowla pstrąga, która uniemożliwia przedostanie się bezpośrednio do Kurek gdzie Marózka wpada do Łyny.

Po skontaktowaniu się z nami przyjeżdżamy i przewozimy Państwa z powrotem do naszej bazy kajakowej gdzie możecie Państwo kontynuować spływ Łyną.

  • Etap drugi - rz. Łyna

Tutaj mamy do wyboru dwie opcje. Można płynąć:

a) w górę rzeki - odcinkiem "w kierunku źródeł Łyny"

Do najwyżej położonego jez. Krzyż mamy 8 km. Najłatwiej dopłynąć do tego jeziora na początku sezonu, ze względu na bujną roślinność, która może nam przeszkadzać w kulminacji sezonu wegetacyjnego. Najczęściej jednak uczestnicy dopływają do jez. Brzeźno, do którego z naszej bazy kajakowej jest około 6 km. Dopłynięcie do tego jeziora zajmuje około 2 godzin i tyle samo czasu trzeba zarezerwować sobie na powrót.

b) w dół - w kierunku jez. Łańskiego

Dopłynięcie do jeziora zajmuje około godziny czasu. Do pokonania mamy 3km. Na ewentualny powrót już w tym momencie należy zarezerwować sobie podobną ilość czasu. Jezioro jest stosunkowo duże. W celu dopłynięcia do jego końca, za ośrodek Łańsk, musimy pokonać 11 km a trzeba pamiętać o pozostawieniu sobie sił na powrót do bazy.

Generalnie pływanie po górnym odcinku rzeki Łyny w każdym kierunku, zarówno w dół jak i w górę, nie stanowi większego problemu (nurt nie jest zbyt silny).

Mapa

Pokaż Swaderki - Kurki (rz. Marózka) oraz Łyna na większej mapie

Uwagi

Pierwszy etap przepiękny, dziewiczy, w całości przebiegający przez lasy Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej. Drugi etap równie piękny ale o zupełnie odmiennym charakterze. Warto zwrócić uwagę na ochronę przed słońcem na drugim etapie. W odróżnieniu od odcinka Swaderki-Kurki może nam tutaj doskwierać słońce, zwłaszcza na otwartych przestrzeniach jezior. Sama rzeka, oprócz odcinka powyżej Brzeźna Łyńskiego, pozbawiona jest okapu drzewostanu jak ma to miejsce na odcinku Swaderki-Kurki.