W kierunku źródeł Łyny

Długość trasy: 16 km

Orientacyjny czas spływu: 4 godziny

Minimalna ilość kajaków: 1 szt.

Cena: 60zł / kajak

Rozwiązania logistyczne:

  • dojazd własnymi samochodami do naszej bazy kajakowej we wsi Kurki.

Opis szlaku

Spływ rozpoczynamy w naszej bazie w Kurkach i tu również go kończymy dzięki czemu nie angażujecie Państwo naszego transportu, a usługa tym samym staje się tańsza.

Płyniemy w górę rzeki w kierunku jej źródeł, mijając kolejno jeziora: Kiernoz Duży (tutaj znajduje się wyspa - świetne miejsce na biwak) oraz Kiernoz Mały, aż w końcu dopływamy do mostku we wsi Brzeźno Łyńskie. Prąd na całym odcinku jest dosyć słaby co daje możliwość bezproblemowego poruszania się w górę rzeki.

Odcinek ten to prawdziwa perełka przyrodnicza, widoczne miejsca bytowania bobrów jak również olbrzymia różnorodność awifauny tego miejsca sprawia niepowtarzalny klimat.

W kierunku źródeł Łyny

Po przepłynięciu kilkuset metrów dopływamy do jeziora Morze. Malutki zbiornik wodny, z którego szukamy ujścia aby dostać się do kolejnego jeziora Brzeźno Duże (Brzeźno), które wąskim gardłem rozciągającym się w kierunku południowym przechodzi w jezioro Brzeźno Małe (Brzezinko). Po odszukaniu ujścia Łyny, kierując się dalej w górę rzeki, dopływamy do jeziora Krzyż. Dotarcie powyżej tego jeziora jest już bardzo trudne, a w niektórych okresach (przy niskim stanie wody) niemożliwe. Rzeka staje się zbyt wąska, płytka i zarośnięta.

Zawracamy z powrotem i kierujemy się ponownie w kierunku Kurek. Jako, że nie narzucamy limitu czasowego i wypożyczonym sprzętem możecie dysponować Państwo przez cały dzień to po dopłynięciu w razie zachowania niespożytkowanej energii proponujemy spłynięcie w kierunku jeziora Łańskiego. Należy jednak zostawić sobie troszkę sił oraz energii na powrót w górę rzeki do naszej bazy kajakowej.

Będąc w Kurkach warto wiedzieć iż w roku 1958 wraz z grupą krakowskich studentów płynął tędy ks. Karol Wojtyła. Fakt ten upamiętniony jest na tablicy znajdującej się na kościele w Kurkach.

Mapa

Pokaż W kierunku źródeł Łyny na większej mapie.

Uwagi

Trasa łatwa i przyjemna. Odcinek w górę od Brzeźna dogodniejszy do spływu wiosną i wczesnym latem ze względu na bujną roślinność, która może nam przeszkadzać w kulminacji sezonu wegetacyjnego. Trasa polecana dla początkujących kajakarzy.