Waplewo - Swaderki - Kurki (rz. Marózka)

Długość trasy: 20 km

Orientacyjny czas spływu: 7-8 godzin

Minimalna ilość kajaków: 3 szt.

Cena: 120 zł / kajak

Rozwiązania logistyczne:

  • uczestnicy spływu dojeżdżają własnymi autami do naszej bazy kajakowej w miejscowości Kurki. Stąd naszym transportem dowozimy uczestników oraz sprzęt na miejsce startu, do m. Waplewo, nad jezioro Myślice. Po dopłynięciu do m. Swaderki kontaktujecie się Państwo z nami telefonicznie po czym zapewniamy przewózkę sprzętu oraz uczestników ze względu na zlokalizowane w ciągu rzeki Gospodarstwo Hodowlane (1 km uciążliwej przenoski). Po zakończeniu spływu odbieramy uczestników oraz sprzęt i wracamy do naszej bazy kajakowej.

Opis szlaku

Ten wariant skierowany jest dla ludzi chcących spędzić cały dzień w kajaku.

Startujemy z małego jeziora Myślice położonego około 400 m od stacji PKP w Waplewie. Po zwodowaniu sprzętu kierujemy się na wschód (lewa strona). Przepływając pod mostkiem drogowym płyniemy uregulowanym kanałem, który po chwili doprowadza nas do naturalnego koryta rzeki. Płyniemy wąską i płytką jeszcze rzeczką pośród mozaiki rozlewisk i lasu dopływając do jeziora Maróz. Rzeka przed tym jeziorem podczas niskich stanów wody momentami utrudnia nam spływ. Dodatkową przeszkodą pojawiającą się podczas trasy są naturalne przeszkody tj. powalone drzewa.

Marózka: Waplewo - Swaderki - Kurki

Rzeka dogodna do spływu w okresie wiosennym jak również wczesnoletnim. W kulminacji okresu wegetacyjnego, bujnie rozwinięta roślinność często dokucza nam podczas spływu. Po wypłynięciu na jezioro Maróz, po kilkuset metrach na lewym brzegu mijamy ośrodek Wypoczynkowy WDW w Marózie. Znajdziemy tam kąpielisko, jak również położony nieopodal sklep.

Płynąc dalej w kierunku północno-wschodnim wąskim gardłem przedostajemy się do nieco większego akwenu, którym kierujemy się w lewo w kierunku północno-wschodnim. Płynąc mijamy wieś Marózek położoną na prawym brzegu, gdzie znajdziemy bazę noclegową, jak również sklep. Udając się dalej dopływamy do linii brzegowej pola namiotowego w Swaderkach położonego na lewym brzegu.

Przed nami w oddali rysuje się kształt starego młyna zlokalizowanego w gospodarstwie rybackim w Swaderkach. Tu przy drewnianym pomoście tuż przy wspomnianym gospodarstwie kończymy pierwszy etap. Kilkuset metrowy odcinek zamknięty jest dla ruchu kajakowego z racji wspomnianej hodowli pstrąga.

Czekając na przewóz kajaków, który zapewniamy jako jedni z nielicznych w cenie wypożyczenia sprzętu, możemy skorzystać z gastronomii zlokalizowanej przy gospodarstwie rybackim, jak również na polu namiotowym. Po chwili regeneracji udajemy się na drugi etap trasy tj. odcinek Swaderki – Kurki.

Mapa

Pokaż Waplewo - Swaderki - Kurki (rz. Marózka) na większej mapie

Uwagi

Trasa szczególnie dogodna do spływów organizowanych wiosną i wczesnym latem. Pierwszy etap prowadzący przez jezioro Maróz jest dobrą okazją do oswojenia się z wiosłem aby podczas drugiego odcinka wykorzystać te umiejętności.